Quick links:
 Latest Team Rankings
 Free Rivals Alerts
 Member Services
ShopMobileRadio RSSRivals.com Yahoo! Sports

Play Off Central: 2009 Football

2009 Play Off Central

Washington State High School Football

We will Keep Track of the Games and Rounds Here with Links to the Brackets

~Championship Rounds Are Now Set~


 



4A: Football: Championship

Ferris (10-3) vs. No. 2 Skyline (11-2), 7:30 p.m. Saturday, Tacoma Dome

4A: Football: Third Round Match Ups

 

Skyview (10-2) vs. Ferris (9-3), time TBD, Saturday, Joe Albi Stadium: Ferris 46, Skyview 41-- Final


No. 2 Skyline (10-2) vs. No. 1 Bothell (12-0), 7 p.m. Saturday, Tacoma Dome:
No. 2 Skyline 31, No. 1 Bothell 26-- Final

4A: Football: Second Round Match Ups

Auburn (11-0) at Skyview (9-2) -- 7:30 p.m. Friday at Kiggens Bowl (Vancouver): Skyview 34, No. 3 Auburn 21

Ferris (8-3) at Eisenhower (11-0) -- Saturday at Zaepfel Stadium (Yakima): Ferris 24, No. 9 Eisenhower 14

Skyline (9-2) at Curtis (11-0) -- 7 p.m. Saturday at Curtis: No. 1 Bothell 30, Issaquah 9: No. 2 Skyline 49, No. 5 Curtis 14

Issaquah (8-3) at Bothell (11-0) -- 7 p.m. Friday at Pop Keeney

4A: Football: First Round Match Ups

Marysville-Pilchuck at Auburn -- 7:30 p.m. Friday: AB 25(W)-MP 22

Bethel at Skyview -- 7:30 p.m. Friday at Kiggins Bowl: SV 40(w)-BTH 21

Kamiakin at Ferris -- 7 p.m. Friday at Joe Albi Stadium: Ferris 41(W)-KMK-21

Southridge at Eisenhower -- 7 p.m. Friday at Zaepfel Stadium (Yakima) EIS: 27(w) and SR 21

Skyline vs. South Kitsap -- 7 p.m. Saturday at Mount Tahoma: SKL 63(W)-SK 14

Central Kitsap at Curtis -- 7 p.m. Saturday:Curtis 21(W)- CK 16

Issaquah at Jackson -- 7 p.m. Saturday at Everett Memorial: ISQ 48(W)-Jackson 21

Rogers at Bothell -- 7:30 p.m. Friday at Pop Keeney:Bothell 57 (W) - Rogers 14

Click Here for WIAA Brackets



3A: Football: Championship

No. 3 Liberty (12-1) vs. No. 1 Bellevue (11-2) 7:30 p.m. Friday, Tacoma Dome

3A: Football: Third Round Match Ups

No. 3 Liberty (11-1) vs. No. 2 Lakes (12-0), time TBD, Friday, Tacoma Dome: No. 3 Liberty 17, No. 2 Lakes 14 -- Final


No. 1 Bellevue (10-2) vs. No. 4 Union (11-1), time TBD, Friday, Tacoma Dome:
No. 1 Bellevue 19, No. 4 Union 13 -- Final

3A: Football: Second Round Match Ups

Lindbergh (10-1) at Liberty (10-1) -- 7 p.m. Friday: No. 3 Liberty 20, Lindbergh 17 (3 OT)

Lakes (11-0) at Mount Spokane (10-1) -- 1 p.m. Saturday at Joe Albi Stadium (Spokane): No. 2 Lakes 24, No. 5 Mount Spokane 0

Bellevue (9-2) at Glacier Peak (9-2) -- 7 p.m. Saturday: No. 1 Bellevue 34, No. 10 Glacier Peak 7

Meadowdale (11-0) at Union (10-1) -- 5 p.m. Saturday at McKenzie Stadium (Vancouver): No. 4 Union 49, No. 9 Meadowdale 7

3A: Football: First Round Match Ups

Ferndale at Lindbergh -- 7:30 p.m. Friday at Renton Stadium: LB 52(W)-Fern-21

Liberty at O'Dea -- 7 p.m. Friday at Seattle Memorial: Liberty 38(W)-O'dea 35

North Thurston at Lakes -- 7:30 p.m. Friday at Harry Lang Stadium: Lakes 56(w)-NT 0

Mount Spokane at Hanford -- 7 p.m. Friday at Fran Rish Stadium (Richland): MS 48(W)-Han. 13

Mount Si at Bellevue -- 7 p.m. Friday: BV 49(w)-MtSi-14

Glacier Peak at Timberline -- 7 p.m. Saturday at South Sound Stadium: GP 38(w)-TL 24

Columbia River at Meadowdale -- 6 p.m. Saturday: Meadowdale 27(W)-CR-17

Union and Capital--- Union 30(W)-Capital 12

Click Here for WIAA Brackets



2A: Football: Championship

No. 2 Lynden (12-1) vs. No. 5 Spokane West Valley (13-0), 10 a.m. Saturday, Tacoma Dome

2A: Football: Third Round Match Ups

No. 1 Ellensburg (12-0) vs. No. 5 Spokane West Valley (12-0), time TBD, Saturday, Joe Albi Stadium: No. 5 Spokane West Valley 24, No. 1 Ellensburg 17 -- Final

No. 2 Lynden (11-1) vs. No. 3 Archbishop Murphy (11-1), 10 a.m. Saturday, Tacoma Dome: No. 2 Lynden 38, No. 3 Archbishop Murphy 14 -- Final

2A: Football: Second Round Match Ups

Mark Morris VS Ellensburg-Nov 20 at 7PM Lampson Stadium: No. 1 Ellensburg 28, No. 7 Mark Morris 7

Othello VS West Valley- Nov 21-4Pm at Gonzaga Prep: No. 5 Spokane West Valley 28, No. 6 Othello 22

Lynden VS Sequim-Nov 21 6Pm at Silverdale Stadium: No. 2 Lynden 31, Sequim 0

Archbishop Murphy VS WF West -Nov 21st 3 PM at Tumwater: No. 3 Archbishop Murphy 14, No. 5 W.F. West 7

2A: Football: First Round Match Ups

Interlake at Mark Morris - Nov. 14th: Mark Morris 35 (w) - Inter. 21

Clarkston @ Ellensburg - Nov 13th- 7PM: E.Burg 45(w)-Clk 35

Colville @ Othell0 - Nov 14th - 7 PM:Othello 26(W)- Colv. 13

Selah @ West Valley - Nov 13th- 7 PM: WV 29 (w)- Selah 0

Black Hills VS Lynden - Nov 14th - 7 PM @ Civic Stadium: Lynden 14 (w)-BH 7

Burlington-Edison VS Sequim - Nov 14 6pm @ North Kitsap Stadium: Sequim 34 (W) - BE 32

RA Long VS Arch Bishop Murphy - Nov 14 1pm @ Goddard Stadium (Mariner HS): ABM 35(w)-RAL 10

Blaine VS WF WEST - Nov 14 3pm @ Tumwater HS: WFW 38(W)- Blaine 20

Click here for WIAA Brackets



1A: Football: Championship

No. 2 Connell (13-0) vs. No. 3 Cascade Christian (13-0), 1 p.m. Saturday Tacoma Dome

1A: Football: Third Round Match Ups

No. 2 Connell (12-0) vs. Chelan (6-5), time TBD, Saturday, Moses Lake: No. 2 Connell 37, Chelan 14 -- Final


No. 3 Cascade Christian (12-0) vs. No. 6 Nooksack Valley (11-2), 1 p.m. Saturday, Tacoma Dome:
No. 3 Cascade Christian 28, No. 6 Nooksack Valley 12 -- Final

1A: Football: Second Round Match Ups

Connell VS Riverview- Nov� 21st @ 4Pm - Lampson Stadium: No. 2 Connell 47, No. 10 River View 7

Omak VS Chelan- Nov 21st-1PM at the Apple Bowl: Chelan 27, Omak 22: No. 3 Cascade Christian 13, No. 1 Montesano 12

Cascade Christian VS Montesan0-Nov 21st at 7PM- Tumwater: No. 3 Cascade Christian 13, No. 1 Montesano 12

Nooksack Valley VS Kings- Nov 20-7PM at Woolsley Stadium: No. 6 Nooksack Valley 54, King’s 47

1A: Football: First Round Match Ups

Cascade Leavenworth VS Connel - Nov 13 7pm @ Connell: Connel 34(w) - CL 14

River View VS Okanongan - Nov 14 2pm @ Okanogan: Riverview 24(w)-Okan: 21

Omak VS Zillah - Nov 14 2pm @ Zillah HS: Omak 26 (w)-Zillah 14

Royal VS Chelan - Nov 14 1pm @ Chelan: Chelan 40 (w)-Royal 25

Toledo VS Cascade Christian - Nov 14 7pm @ Sunset Chev Stadium (Sumner): CC 49(w)-Toledo 14

Meridian VS Montesano - Nov 14 7pm @ Tumwater: Montesano 54 (W) - Meridian 14

Nooksack Valley VS LaCenter - Nov 14 1pm @ Battle Ground Stadium: Nooksack Valley 49- LaCenter 21

Onalaska VS Kings - Nov 14 7pm @ Woolsey Stadium: Kings 28 (W)-Onalaska 27: OT

Click here for WIAA Brackets



2B: Football: Championship

No. 1 Colfax (12-0) vs. No. 3 Adna (12-0), 4 p.m. Saturday, Tacoma Dome

2B: Football:Third Round

No. 1 Colfax (11-0) vs. DeSales (9-3), time TBD, Saturday, Lampson Stadium: No. 1 Colfax 19, DeSales 0 -- Final


No. 3 Adna (11-0) vs. No. 4 Tacoma Baptist (12-0), 4 p.m. Saturday, Tacoma Dome:
No. 3 Adna 25, No. 4 Tacoma Baptist 11-- Final

Click Here for Brackets



1B: Football: Championships

Lummi (10-3) vs. No. 4 Tri-Cities Prep, 4 p.m. Friday, Tacoma Dome

1B: Football: Third Round

Cusick (11-0) vs. Tri-Cities Prep (9-2), time TBD, Saturday, Lampson Stadium:  Tri-Cities Prep 42, Cusick 26


Lummi (8-3) vs. Neah Bay (11-0), 4 p.m. Friday, Tacoma Dome:
Lummi 64, Neah Bay 36 -- Final

Click Here for Brackets


 

For More Playoff Information and Event Info

 

 

 

Visit the WIAA Info Center Here

Washington NEWS

[More]

Latest Headlines:


 

Rivals.com is your source for: College Football | Football Recruiting | College Basketball | Basketball Recruiting | College Baseball | High School | College Merchandise
Site-specific editorial/photos WashingtonPreps.com. All rights reserved. This website is an officially and independently operated source of news and information not affiliated with any school or team.
About | Advertise with Us | Contact | Privacy Policy | About our Ads | Terms of Service | Copyright/IP policy | Yahoo! Sports - NBC Sports Network

Statistical information 2014 STATS LLC All Rights Reserved.